عایق الاستومری کانال هوا

عایق الاستومری کانال هوا

اهمیت عایق‌کاری صحیح و اصولی در ساختمان‌سازی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. این کار از ضروری‌ترین و پایه‌ای‌ترین مراحل ساخت یک ساختمان به حساب می‌آید و اگر در فرایند انجام آن اهمال‌کاری شود، عواقبش به بدترین شکل ممکن ساختمان را درگیر می‌کند. کانال‌های هوا به‌عنوان مسیرهای انتقال دما، بخش جدایی‌ناپذیر هر ساختمان یا تاسیسات به شمار می‌‌روند و عایق‌کاری این کانال‌ها ابتدایی‌ترین پروسه‌ای است که یک پیمان‌کار باید در مراحل ساخت آن را درنظر بگیرد. شما می‌توانید با هر نوع عایقی این کانال‌ها را عایق‌کاری کنید، اما قطعا مناسب‌ترین گزینه، عایق الاستومری کانال هوا است. در ادامه با ما همراه شوید تا به شما بگوییم چرا عایق‌های الاستومری را به‌عنوان بهترین گزینه معرفی کرده‌ایم.

عایق الاستومری کانال هوا

اهمیت و مزیت عایق کردن کانال‌های هوا با عایق الاستومری کانال هوا

عایق‌کاری کانال‌های هوا یک عمل بسیار مرسوم در ساختمان‌سازی اصولی است که اهمیت بسیار زیادی دارد. این فرایند می‌تواند در طولانی‌مدت مزایای بسیار ارزشمندی داشته باشد. کاهش هزینه قبض‌های آب و برق، کاهش مصرف انرژی و ایمنی بیشتر تنها بخشی از این مزیت‌ها است.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

عایق‌کاری کانال‌های هوا با عایق الاستومری کانال هوا باعث می‌شود هوایی که از مسیر سیستم کانال می‌گذرد در دمای مطلوب و مناسبی باقی بماند و اصطلاحا نشت نکند؛ چراکه نشت هوا موجب اتلاف انرژی غیرضروری شده و به‌همین علت سیستم “HVAC” ساختمان باید فعالیت بیشتری انجام دهد تا کارایی مناسب را داشته باشد. از لحاظ آماری، بدون عایق‌کاری صحیح کانال هوا، چیزی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از انرژی مورد استفاده جهت گرم یا خنک کردن ساختمان را از دست می‌دهید که این هدر رفت انرژی هزینه‌های زیادی رو دست‌تان خواهد گذاشت. درحالی‌که با استفاده از عایق‌کاری می‌توانید این تلفات و خسارات را کاهش دهید و دمای دلخواه محیط را با کمترین هزینه ممکن حفظ کنید.

جنس کانال‌های هوا عموما از مواد نازک، ورق‌های فایبرگلاس یا ورق‌های فلزی تولید شده است و واضح است که نشت هوای عبوری از مسیر آن‌ها چندان دشوار نیست.

عملکرد بهتر سیستم تهویه مطبوع

هرچند نقش اصلی عایق‌های حرارتی کانال هوا، کاهش میزان اتلاف گرما و در نتیجه صرفه‌جویی در انرژی اما باید به اهمیت کارکرد عایق‌ کانال هوا، در عملکرد بهتر سیستم‌های تهویه مطبوع نیزاشاره کنیم. کانال‌هایی که وظیفه‌شان انتقال هوای خنک است نیز به یک عایق مناسب نیاز دارند. عایق‌کاری این کانال‌ها موجب حفظ درجه حرارت پایین در داخل کانال، به هنگام عبور هوا از محیط‌های گرم می‌شود. در نتیجه اگر کانال‌های هوا به شکل درستی عایق‌بندی شده باشند، سیستم تهویه مطبوع می‌تواند عالی‌ترین عملکرد را داشته باشد.

جلوگیری از رشد کپک و آسیب عوامل مخرب در کانال‌های هوا

دیگر مزیت عایق‌کاری کانال هوا، جلوگیری از چگالش است. هوای خنکی که از مناطق گرم ساختمان عبور می‌کند، تراکم دما در مجاری را به همراه دارد. این تراکم باعث تجمع رطوبت در داخل فضای بسته سیستم کانال‌ هوا شده و می‌تواند محیط مناسبی برای رشد کپک‌ها را به وجود بیاورد. شما با انجام عایق‌کاری مطلوب می‌توانید از ایجاد این تراکم مخرب جلوگیری کنید.

در کنار این موارد، عایق الاستومری کانال هوا از این کانال‌ها در برابر هرگونه عامل مخرب و آسیب‌زایی مانند برف، باران، تغییرات آب‌وهوایی،حرارت، برودت، مواد اسیدی، شیمیایی و … حفاظت می‌کنند.

عایق الاستومری کانال هوا

بهترین عایق برای کانال‌های هوا چیست؟

برای مشاهده بهترین عملکرد از کانال‌های هوا و جلوگیری از اتلاف انرژی باید حتما عایق‌کاری اصولی انجام دهید. در این بین مناسب‌ترین و کاربردی‌ترین انتخاب، عایق الاستومری کانال هوا است. مشخصا در ساختمان‌های تاسیساتی، تهویه فضای تاسیسات اهمیت بسیار زیادی دارد. کانال‌های انتقال هوا نیز مهم‌ترین بخش این تجهیزات به شمار می‌آیند، چراکه با انتقال هوای تازه به داخل و یا خارج کردن هوای نامطبوع به بیرون، کمک شایانی در جهت کنترل رطوبت و دمای محیط داخل ساختمان می‌کنند.

جنس کانال‌های هوا می‌تواند از فلزهای مختلف باشند. اما عموما کانال‌های هوا از جنس فولاد گالوانیزه، با اقبال عمومی بیشتری مواجه می‌شوند و تولیدکنندگان تمرکز خود را بر طراحی و تولید این نوع کانال‌ها می‌گذارند. از آنجایی‌که فلزات قابلیت رسانایی حرارتی بسیار بالایی دارند، عایق‌کاری برای جلوگیری از هدررفت انرژی بسیار ضروری است. این کانال‌ها سطح بسیار صافی دارند و به همین علت عایق‌های الاستومری به راحت‌ترین شکل ممکن بر روی آن‌ها قرار می‌گیرند..

ضخامت مناسب برای عایق الاستومری کانال هوا

عایق‌‌های الاستومری عموما در دو نوع رولی و لوله‌ای به بازار عرضه می‌شوند. از آنجایی‌که کانال‌های هوای قطر زیادی دارند، منطقا نمی‌توان از نوع لوله‌ای این عایق، برای پوشش کامل استفاده کرد. در مقابل، نوع مناسب‌تر این عایق‌ها، عایق‌های الاستومری رولی هستند. یکی از مزایای اصلی عایق‌های رولی این است که به شکل پشت چسب‌دار نیز تولید می‌شوند که این موضوع سهولت در نصب و افزایش سرعت انجام کار را به همراه خواهد داشت.

شما می‌توانید در مدت زمان بسیار کوتاه و با پایین‌ترین هزینه نصب ممکن، کانال‌های هوای ساختمان خود را عایق‌کاری کنید. در این بین باید به ضخامت عایق‌های انتخابی توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا در صورتی که ضخامت عایق الاستومری کانال هوا از میزان استاندارد و مناسب آن کمتر باشد، در نهایت حتی پس از عایق‌کاری هم شما شاهد هدررفت انرژی و حرارت خواهید بود و انتظاراتتان آن‌طور که باید برآورده نخواهد شد. همچنین اگر ضخامت عایق‌ها بیشتر از حد استاندارد باشد، باز هم تاثیر خاصی در جلوگیری از اتلاف انرژی نخواهد داشت و فقط هزینه خرید عایق‌ها بیشتر می‌شود.

برای استعلام و خرید عایق الاستومری با کیفیت فوق العاده بالا و قیمت بسیار مناسب با میزبان صنعت همراه باشید در ضمن مشاوره رایگان هم داریم که میتوانید از آن استفاده کنید.

شما باید با توجه به دمای هوا و میزان رطوبت منطقه عایق‌هایی با ضخامت مناسب را انتخاب کنید. پیش از این اشاره کردیم عایق کانال هوا باعث جلوگیری از اتلاف انرژی می‌شود. لازم است بدانید علاوه‌بر این، عایق الاستومری با ضخامت مناسب، به‌ علت پوشش فوق‌العاده‌ای که بر سطح کانال ایجاد می‌کند، باعث افزایش دوام و طول عمر تجهیزات شما نیز خواهد شد.

عایق الاستومری کانال هوا

تفاوت عایق الاستومری کانال هوا با عایق‌های پشم سنگ

وجه تمایز اصلی عایق‌های الاستومری و عایق‌های سنتی موسوم به پشم سنگ، در ساختار کلی آن‌ها است.

در صورت خرید پشم سنگ و خرید پشم شیشه هم میتوانید از میزبان صنعت این خرید را انجام دهید تا بهترین متریال را در اختیار شما قرار دهد.

تفاوت در ساختار

عایق الاستومری کانال هوا جزء نسل جدید و مدرن عایق‌ها به شمار می‌آیند که ساختار سلولی بسته دارند، یعنی بافت آن‌ها از محفظه‌های خالی بسیار ریزی تشکیل شده که بازدهی عایق‌کاری را افزایش می‌دهد. در مقابل، عایق پشم سنگ از سنگ‌ها و فیبرهای معدنی به شکل الیاف‌دار تولید شده که در دسته عایق‌های سنتی قرار می‌گیرد. به همین علت عایق الاستومری نصب بسیار ساده‌تر و سریع‌تری نسبت به عایق سنتی پشم سنگ و دیگر انواع عایق‌ دارد.

کارایی بالای عایق الاستومری کانال هوا

همچنین عایق‌های پشم سنگ بیشتر در محیط‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که رطوبت و بخار آب به میزان آسیب‌زننده‌ای وجود نداشته باشد. در حقیقت عایق‌های پشم سنگ با تمام قابلیت‌های حفاظت‌کننده‌شان نمی‌توانند به اندازه نصف عملکرد عایق الاستومری، کارایی داشته باشند و این مسئله به تکنولوژی نوین به‌کاررفته در عایق‌های الاستومری مربوط می‌شود.

تفاوت در میزان دامنه مقاومت حرارتی

مشخصا دلیل اصلی و مهم استفاده از عایق‌های حرارتی جلوگیری از اتلاف دما و صرفه‌جویی در مصرف انرژی ساختمان است. بنابراین دامنه مقاومت حرارتی عایقی که به‌کار گرفته می‌شود اهمیت زیادی پیدا می‌کند. عایق‌های الاستومری عموما در دو نوع “epdm” و “”nbr تولید می‌شوند و هر دو این محصولات، دامنه حرارتی بسیار مناسبی دارند. به‌طور کلی این عایق‌ها قادرند در دمای منفی ۴۰ تا +۱۵۰ درجه سانتی‌گراد مورد استفاده قرار بگیرند و بهترین کارایی ممکن را برای تجهیزات ساختمانی داشته باشند.

هرچند عایق‌های پشم سنگ به علت این‌که از سنگ‌های آتشفشانی تهیه‌ شده‌اند، می‌توانند در بازه حرارتی بسیار بالایی کارایی فوق‌العاده داشته باشند اما قطعااین دامنه حرارت بالا برای تجهیزات ساختمانی لازم نیست و همان دامنه حرارت عایق الاستومری کانال هوا با توجه به تکنولوژی جدیدی که دارند، مناسب‌تر است.

مقاومت در شرایط مختلف آب‌وهوایی

همچنین عایق‌های پشم سنگ دافع رطوبت و بخار آب هستند و مقاومت قابل قبولی در برابر این شرایط آب و هوایی دارند اما از آنجایی که جرم‌شان بسیار بیشتر از عایق الاستومری است و به شکل توکار استفاده می‌شوند، در محیط‌های با شرایط اقلیمی مرطوب نمی‌توانند به اندازه عایق‌های الاستومری مفید باشند. عایق‌های الاستومری، ساختاری کاملا صنعتی و پیشرفته دارند و به همین علت میزان نفوذ رطوبت و بخار آب در آن‌ها پایین است. همین ویژگی باعث می‌شود امکان ایجاد خوردگی و فرسایش در زیر عایق تقریبا به صفر برسد درحالی‌که استفاده از عایق‌های سنتی در محیط‌‌های مرطوب و شرجی، امکان ایجاد خوردگی و فرسایش در زیر عایق‌ها را ایجاد می‌کند که در اثر آن کانال‌های هوا آسیب خواهند دید.

سرعت و سهولت در نصب عایق الاستومری کانال هوا

فاکتور سرعت و سهولت در نصب نیز در مقایسه این دو عایق اهمیت دارد. قطعا عایق‌های الاستومری نصب بسیار ساده‌تر و آسان‌تری دارند و شما می‌توانید با کمترین هزینه ممکن در مدت زمان کوتاهی آن‌ها را به‌راحتی نصب کنید. اما نصب عایق‌های پشم سنگ نیاز به نصاب ماهر و حرفه‌ای دارد و شما باید هزینه‌ای اضافی برای نصب آن بپردازید.

عایق الاستومری کانال هوا

در این مطلب شما با لزوم عایق‌کاری کانال‌های هوا با عایق الاستومری کانال هوا و بهترین گزینه برای این فرایند آشنا شدید. واضح است سهل‌انگاری در این زمینه می‌تواند چه تبعاتی برای شما داشته باشد؛بنابراین توصیه می‌کنیم این فرایند را بی‌اهمیت نپندارید و حتما پروسه عایق‌کاری را با بهترین محصولات موجود در بازار از جمله عایق الاستومری کانال هوا انجام دهید.

منابع:

۵/۵ - (۵ امتیاز)

۲۲ دیدگاه

 • سلام

  برای نصب عایق های کانال هوا، نیازمند عایق کار حرفه ای هستش یا اینکه خودمون می تونیم نصب کنیم؟

 • سلام و خسته نباشید
  از عایق الاستومری کانال هوا میشه برای عایق کاری کانال های هواکش صنعتی استفاده کرد؟

 • سلام
  وقت بخیر
  هزینه عایق الاستومری کانال هوا همراه با نصب چگونه محاسبه می شود؟
  آیا محاسبه آنلاین هم وجود دارد؟

 • سلام
  خسته نباشید
  از عایق الاستومری کانال هوا می توان برای عایق کاری کانال های آلومینیومی هوا برای خارج و داخل کانال استفاده کرد؟

 • سلام خسته نباشید
  از عایق الاستومری کانال هوا میتوان برای عایق کاری لوله های کولر گازی که در برابر نور مستقیم خورشید هستند استفاده کرد؟

 • سلام و عرض ادب
  برای کاهش دمای کانال های هوا و جلوگیری از نشت کانال هوا، عایق الاستومری کانال هوا مناسب است؟

 • سلام وقت بخیر
  از عایق کانال هوا برای عایق کاری کانال های هوای، می توان علاوه بر عایق الاستومری کانال هوا از پشم سنگ هم استفاده کرد؟

 • سلام وقت بخیر
  عایق الاستومری کانال هوا برای عایق کاری کانال های هوای گرم زیر زمینی که در رطوبت مستقیم قرار دارند به کار آمد است؟

 • سلام خسته نباشید
  یکی از معایب کانال فلکسیبل خمیدگی و احتمال مسدود شدن کانال در ساختمان است. جهت جلوگیری از این موضوع چه باید کرد؟ آیا با عایق کانال هوا میتوان این مشکل را در ساختمان بر طرف کرد؟

 • سلام خسته نباشید
  آیا عایق کانال کولر میتواند تاثیری در کاهش هزینه آب و برق کولر آبی داشته باشد؟ آیا عایق هوا‌ی کولر در افزایش کارایی و توان کولر های آبی در ماه های گرم سال می تواند موثر واقع بشود؟
  قیمت عایق کانال کولر در حال حاضر چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگوی آنلاین میزبان صنعت
پاسخگوی آنلاین میزبان صنعت
پشتیبان آنلاین میزبان صنعت

اگر در مورد خرید و استفاده از عایق الاستومری - پشم سنگ و یا پشم شیشه سوالی دارید لطفا با ما در میان بگذارید

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

۰۲۱۹۱۰۰۶۶۶۹ 09190640444